Prusi Dosszié

Prusi Dosszié

TITKOS DNS-TESZT MÚMIÁKON

2015. július 13. - Prusi

Egyiptomban a közelmúltban állt munkába az a DNS-labor, ahol akár az összes ismert fáraómúmia pontos identitását meg lehet határozni. Az eddigi kutatási eredményeket azonban „nemzetbiztonsági okokra” hivatkozva a mai napig nem hozta nyilvánosságra az egyiptomi régészeti hatóság. E szokatlan titkolózás valódi okait ugyan homály fedi, de több neves egyiptológus is azt gyanítja, hogy a vizsgálatsorozat sorra döntheti meg a korábbi elméleteket, így meglehetősen kényesen érinti a konzervatív régészeket…

20150713_illusztracio_1.jpg

Az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács sokáig mereven elzárkózott attól, hogy a 21. századi csúcstechnológia segítségével azonosítsa az egymással rokonságban álló uralkodókat. Három évvel ezelőtt azonban váratlanul megtört a jég, és dr. Zahi Hawass, a régészeti főtanács vezetője egyedülálló „genetikai programot” hirdetett a kairói Egyiptomi Múzeumban őrzött mintegy negyven királyi múmiával kapcsolatban. A „személyazonosságot igazoló” eljárást jelentősen megkönnyíti, hogy 2008-ban ötmillió dolláros beruházásból elkészült az a DNS-labor, amely – a korábban is alkalmazott röntgenvizsgálat mellett – arra is lehetőséget nyújt, hogy akár az összes bebalzsamozott uralkodó földi maradványait azonosítsa. Ez persze sokszor bonyolult feladat, hiszen a legtöbb múmia rendkívül rossz állapota miatt sem egyszerű elvégezni a vizsgálatokat, ráadásul számos olyan rejtélyre is fény derülhet, amelyet nem feltétlenül kell nyilvánosságra hozni, mert teljesen új megvilágításba helyezheti az ókori civilizáció történelmét…

 

Hatsepszut azonosítása

Az egyiptomi főrégész azt követően döntött a múmiákat érintő DNS-vizsgálatokról, miután 2007-ben kiderült, hogy a korábban I. Thotmesz fáraóként azonosított múmia koporsója nem a híres uralkodó tetemét őrzi. A szkenneres vizsgálat ugyanis megállapította, hogy a Luxorhoz közeli Királyok völgyéből előkerült szarkofág valójában egy fiatal férfi holttestét rejti, akivel egy nyíl által okozott sérülés végzett. A XVIII. dinasztiához tartozó, Kr. e. 1504 és 1492 között uralkodó I. Thotmesz viszont a hatvanas éveiben, természetes halállal hunyt el. Az állítólagos Thotmesz földi maradványain végzett DNS-teszt eredményeit ettől függetlenül „nemzetbiztonsági okokra” hivatkozva zárolta az egyiptomi régészeti tanács, amely természetesen azt sem hozta nyilvánosságra, hogy pontosan milyen DNS-sel hasonlította össze a rejtélyes férfitól vett mintákat…

20150713_illusztracio_2.jpeg

Szokatlan titkolózás övezi Thotmesz lányát, a Kr. e. 1479 és 1458 között uralkodó Hatsepszut múmiáját övező DNS-vizsgálatokat is, amelyekre szintén két évvel ezelőtt került sor. Az ókori világ legerősebb női uralkodójaként ismert – gyakran férfi alakjában megjelenített – fáraó saját féltestvéréhez ment feleségül, férje halálát követően pedig mostohafia, III. Thotmesz mellett régensként uralkodott Egyiptom felett. Halála után Thotmesz visszavette a hatalmat, majd megpróbálta eltüntetni a mostohaanyjára emlékeztető ábrázolásokat és feliratokat, így a régészet sokáig úgy gondolta, hogy az eredeti sírhelyről eltávolított múmiája is elveszett. Pedig a Tutanhamon sírját is feltáró brit Howard Carter már 1903-ban megtalálta Hatsepszut bebalzsamozott tetemét egy szerényen díszített, sötét és lepusztult sírkamrában, ahol ráadásul nem is szarkofágban, hanem a kripta földjén hevert. Éppen ezért Carter nem is tulajdonított neki különösebb jelentőséget, és a kairói régészeti múzeumba szállíttatta, ahol több mint száz éven keresztül sértetlenül hevert.

20150713_illusztracio_3.jpg

Zahi Hawass elmondása alapján 2006-ban figyelt fel a korábban érintetlen múmiára, és egy évvel később már szenzációként közölte a hírt, amely szerint – a „múmiaidentitást” megállapító program részeként – „száz százalékos bizonyossággal”, háromdimenziós szkennerrel, DNS-vizsgálattal és egy temetkezési edényben talált törött őrlőfog segítségével sikerült azonosítania Hatsepszut maradványait, s arra is fény derült, hogy Egyiptom egyetlen női fáraója közel ötvenévesen, csontrákban hunyt el. A hatalmas hírveréssel bejelentett felfedezés hitelességét azonban erősen megkérdőjelezi, hogy a kairói régészeti tanács azóta sem hozta nyilvánosságra a genetikai elemzés részletes eredményeit, sőt a külföldi archeológusokat is eltiltotta az ellenőrzéstől arra hivatkozva, hogy „továbbra sem fejeződött be a vizsgálat”. Jogosan merül fel a kérdés, hogy amennyiben Hatsepszut azonosítása – mint Hawass állítja – „a Királyok völgyére vonatkozó legjelentősebb felfedezés” Tutanhamon óta, akkor miért volt szükség erre a példátlan és érthetetlen lépésre, s miért vesz igénybe éveket egyetlen személy DNS-vizsgálata? Talán időközben kiderült, hogy híres uralkodónő olyan fáraókkal vagy főnemesekkel is rokonságban állt, akikkel „nem kellett volna”, így a dinasztia eddig ismert családfája vagy az utódlási sorrend sem fedi a „hivatalosan elfogadott” – éppen ezért megmásíthatatlan – történelmi adatokat?

 

Tutanhamon családfája

Szintén érdekes következtetésre ad okot, hogy az első fizikai károsodás nélküli „kicsomagolást”, azaz háromdimenziós röntgenvizsgálatot 2005-ben Tutanhamon múmiáján végezte el az intézmény, és Hawass akkor azt nyilatkozta, hogy a Kr. e. 1343 és 1325 között élt fáraó esetében nem szükséges DNS-elemzést végezni, mert a gyermekként trónra lépett főméltóság identitását „meggyőzően bizonyítja”, hogy Howard Carter 1922-ben egy lezárt sír mélyén talált érintetlen koporsóból emelte ki a bebalzsamozott testet. Holott Tutanhamon vérségi kapcsolatait a mai napig homály fedi: a legelfogadottabb elmélet szerint az aranyozott halotti maszkjáról elhíresült fiatal fáraó apja Ehnaton, anyja pedig Nofertiti, de valódi rokoni kötődéseire kizárólag DNS-vizsgálat adhat választ. A genetikai analízist éveken át kategorikusan elutasító egyiptomi főrégész 2009 júniusában már azt közölte, hogy ezzel a módszerrel térképezi fel Tutanhamon családfáját, és februárban nyilvánosságra is hozza az eredményeket. Meglepő módon Hawass már fél évvel ezelőtt tudta, hogy pontosan mennyi időre lesz szükség az újabb tudományos „felfedezéshez”. A szakma és a közvélemény érthetően fokozott érdeklődéssel várja a szenzációt ígérő beszámolót, amely minden bizonnyal nem okoz majd csalódást…

20150713_illusztracio_4.JPG

Az egyiptomi régészeti tanács korábbi főtitkára, Abdel-Halim Nur al-Din többször is élesen kritizálta utódját, és aggályait hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy a szervezet következetesen elhallgatja a rendelkezésére álló eredményeket. „Már az ötvenévesnél idősebb leleteken végzett DNS-vizsgálat pontossága is erősen megkérdőjelezhető, ezért valószerűtlen, hogy a több ezer éves múmiákat érintő genetikai vizsgálat olyan tudományos áttöréshez vezethet, amely alapján kétséget kizáróan megállapítható egy-egy fáraó tényleges származása” – tette hozzá a neves archeológus. S bizony nem kevés alkalommal gyanítható, hogy a régészeti tanács a történelemhamisítástól sem riad vissza céljai érdekében, míg az egyiptológia számára „kényes” felfedezéseket egyszerűen eltitkolja a nyilvánosság elől. Hiszen – mint arra a világ más tájain is megszámlálhatatlan példa akad – a történelemkönyvekben szereplő tényeken még akkor sem lehet változtatni, ha egy-egy új felfedezés teljesen új megvilágításba helyezi az évtizedeken vagy évszázadokon keresztül hangoztatott elméleteket. Ez pedig azért is elkeserítő, mert a gyakran dollármilliárdokat felemésztő 21. századi technológia valójában nem az igazság feltárását és a múlt alaposabb megismerését szolgálja, hanem további hallgatásra és hazugságra ösztönzi a vaskalapos tudomány képviselőit.

PRUSINSZKI ISTVÁN

EREDETILEG MEGJELENT
A HIHETETLEN! MAGAZIN 2010. JANUÁRI SZÁMÁBAN

 

Régészeti „túszcsere”

20150713_illusztracio_5.JPG

Az egyiptomi régészeti főtanács vezetője valóságos harcot hirdetett az egykor Egyiptom területén előkerült, majd a világ legnagyobb múzeumaiban kiállított több ezer felbecsülhetetlen értékű műkincs visszaszolgáltatása érdekében. Zahi Hawass elsősorban a londoni British Museumban őrzött rosette-i követ, a legendás Nofertiti királyné Berlinben látható, 3400 éves mellszobrát, valamint Hatsepszut fáraó New Yorkban megtekinthető szobrait követeli, míg a francia államot egyenesen arra szólította fel, hogy bontsa fel a párizsi Concorde teret, és szállítsa vissza Luxorba a Napóleon által elrabolt obeliszket. A British Museum korábban Tutanhamon halotti aranymaszkjáért cserébe ajánlotta fel a rosette-i kő Kairóban történő kiállítását, de a sajátos „túszcseréről” végül nem született megállapodás. Egyiptom áprilisban mintegy harminc ország részvételével rendez konferenciát az elrabolt vagy más úton külföldre került számos régészeti lelet visszaszerzéséről.

 

Virtuális múmiavizsgálat

20150713_illusztracio_6.jpg

Elsőként egy 19. századi brit orvos, Sir Thomas Joseph Pettigrew vizsgálta meg tudományos módszerekkel a múmiákat, de a röntgen felfedezéséig, 1895-ig kizárólag a többrétegű pólya felbontása után nyílt lehetőség egy-egy múmia tanulmányozására, amely gyakran helyrehozhatatlan károsodásokat okozott. Napjainkban már számos olyan technológia áll rendelkezésre, amely virtuálisan is tökéletes képet ad a konzervált testekről az önálló tudományággá vált múmiakutatás számára. Az elmúlt évtizedben elterjedt DNS-vizsgálat nem csupán a jellegzetes betegségekről, születési és fejlődési rendellenességekről nyújt információt, hanem egy fáraódinasztia leszármazási vonalát is segíthet megállapítani, számítógépes modellezéssel pedig az elhunyt személy arca is rekonstruálható.

süti beállítások módosítása