Prusi Dosszié

Prusi Dosszié

BALATONI TÉRKÉPEK ÉS KŐZETEK TITKAI

2025. május 18. - Prusi

Kíváncsi érdeklődők töltötték meg a balatonmáriafürdői községháza kiállítótermét május 17-én, az idei év első időszaki tárlatának megnyitóján. A „Balaton és környezete” című kiállítás Joó Tamás lenyűgöző térkép- és kőzettani magángyűjteményébe enged betekintést.

Az ünnepélyes megnyitó vendégeit dr. Huszár Mihály történész, a Marcali Múzeum főmuzeológusa, a Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottság elnöke köszöntötte. Bemutatta a marcali születésű, de régóta Máriafürdőn élő Joó Tamást, aki gimnazista korában kezdett térképeket és kőzeteket gyűjteni, és hobbija a főiskolai évek alatt életre szóló szenvedéllyé nőtte ki magát. A biológia–földrajz szakos tanár az elmúlt évtizedekben egyedülálló gyűjteményt állított össze, amelyből korábban Nagykanizsán és Pécsett is rendeztek kiállítást, és most Balatonmáriafürdőn nyújtanak belőle ízelítőt a helyiek és az érdeklődők számára. Dr. Huszár Mihály kiemelte, hogy a Helyi Értéktár Bizottság örömmel támogatja a turisztikailag fontos és tartalmilag is jelentős helyi gyűjteményeket, kezdeményezéseket.

Balatonmáriafürdő önkormányzata nevében Balog Mátyás polgármester mondott megnyitóbeszédet. „Ez a tárlat nem csupán a föld mélyének titkait és a felszín formáit tárja elénk, hanem múltunkat, örökségünket és a természet erejét is felidézi. A kőzetek és térképek nemcsak tudományos érdekességek – történeteket mesélnek el. Egy hegyvonulat formája, egy régi térkép vonalvezetése mind-mind egy darabka abból a világból, amelyben élünk, amelyet megismerni kötelességünk és kiváltságunk is egyben” – fogalmazott a polgármester, aki minden korosztály tagjainak figyelmébe ajánlotta az élményt, tudást és inspirációt nyújtó kiállítást.

Ezt követően Joó Tamás köszöntötte az esemény vendégeit, köztük az általa vezetett – a megnyitó napján éppen alapításának 37. évfordulóját ünneplő – Balatonmáriafürdői Túravitorlás Egyesület tagjait. Köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az időszaki kiállítás megvalósításához, majd érdekes háttértörténetekkel színesített tárlatvezetésen mutatta be gyűjteményének különleges darabjait.

A tematikus egységekre osztott, történelmi korszakokon és kontinenseken átívelő kiállításon a legkülönbözőbb méretarányokban készített, eredeti és reprodukált, külföldi és hazai térképek sorakoznak egymás mellett a falakon. Joó Tamás tárlatának fókuszába a Balaton és környezetének térképi ábrázolásait helyezte a 16. századtól napjainkig, a hagyományos domborzati és vízrajzi térképektől a hajózási térképeken át a szabadidőtérképekig. Megtekinthető többek között egy eredeti Vass Imre-féle barlangtérkép 1829-ből, a Balaton keleti medencéjét ábrázoló, 1879-ből származó katonai térkép, Kogutowicz Manó és Gönczy Pál 1888-as pillacsíkos térképe Ung vármegyéről és az 1920-as években kiadott kirándulótérkép a Bükk hegységről. A méretarány fogalmát város- és turistatérképek szemléltetik, a térképjelek megismerésében oktatótábla segít. Valóságos időutazásra csábítanak a földrajzi felfedezések korát felidéző világtérképek, az egyes kontinenseket ábrázoló középkori rézkarcok és a városokat felülnézetből mutató metszetek másolatai. A Kárpát-medence történelmi térképei mellett érdemes tanulmányozni a Balaton vidékének domborműves és madártávlati ábrázolásait is. Szinte életre keltik a tájat Somogyi Győző rajzai, amelyek sajátos művészi látásmóddal örökítik meg a Káli-medencét és Szigliget környékét. A kiállítás utolsó szekciójában „mesélő térképek” invitálnak különleges kalandozásra a Balaton csillogó víztükrétől a csillagos égbolt végtelen, titokzatos világába.

Joó Tamás számos kőzetet, ásványt és ősmaradványt is elhozott a gyűjteményéből, amelyeket külön vitrinekben lehet megtekinteni, néhány fontosabb szakkönyv társaságában. A több tíz- és százmillió éves kövületek – köztük a Déli-Bakonyból és Polgárdi közeléből származó ásványok és kőzetek – a különböző földtörténeti korszakok néma, mégis elgondolkodtatóan beszédes tanúi.

Az időszaki tárlat július végéig látogatható a balatonmáriafürdői községháza emeletén, a Gróf Széchényi Imre tér 9. alatti Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria kiállítótermében.

süti beállítások módosítása