Prusi Dosszié

Prusi Dosszié

BUDAPESTI FORGÁCSOK XI.

2014. július 07. - Prusi

UNITÁRIUS TEMPLOM A FERENCVÁROSBAN

bp_forgacs_20140707_1.jpgBudapesten három unitárius templom van: a Nagy Ignác utcában, a pestszentlőrinci Szervét Mihály téren és a ferencvárosi Hőgyes Endre utcában.

Az unitárius vallás a XVI. század óta az egyedüli magyar alapítású vallás, amely először Erdélyben szerveződött, első püspöke Dávid Ferenc volt, akinek emléktáblája a róla elnevezett utcában, a XI. kerületben található.

A ferencvárosi unitárius templom a Hőgyes Endre utca 3. szám alatti épületben működik, amelynek története és egyéb kapcsolatai érdekesek. A Hőgyes Endre utcát a századforduló tájékán Rákos utcának hívták. Abban az időben ez az utca földszintes kis házak sorát jelentette, melyeket az Iparművészeti Múzeum építésekor elbontottak. Az akkori házak egyikéről (a Rákos utca 3. szám alattiról) mintázta Molnár Ferenc Nemecsekék otthonát A Pál utcai fiúk című ifjúsági regényében – amelynek helyén, a mostani Hőgyes Endre utcában a jelenlegi templom található.

Ha az épülettel szembeni járdára átmegyünk, az épület homlokzatán rögtön feltűnik az „unitárius templom” felirat, felette pedig egy kétnyelvű szöveg olvasható: „Angol–magyar amerikai unitárius testvériség örök emléke, 1923”. Az egykori lakóépületet angol–amerikai összefogásból vásárolták meg, és átépítés után, 1929-ben avatták misszióházzá. A misszióház a templomot, a gyülekezeti termet, a lelkészi lakásokat és az Erdélyből Magyarországra utazó tanulóifjúság számára kialakított szálláshelyeket foglalta magába.

A templom a Bartók Béla Unitárius Egyházközség önálló gyülekezeti életének megvalósítását teszi lehetővé. A templom mennyezetét kazettás kialakítással népi motívumok díszítik. A gyülekezeti teremben Szinte Gábor festőművész nagyméretű Bartók Béla-portréja látható. Az egyházi közösség számos alkalommal rendezett képzőművészeti kiállításokat a templomban.

süti beállítások módosítása